Najtrudniejszy jest okres rekonwalescencji, mamy świadomość, że jesteśmy już zdrowi ale wciąż nie mamy takiej sprawności, jak przed chorobą lub wypadkiem. Niemoc sprawia, że wiele osób w tym okresie popada w apatię. Dlatego rekonwalescencja powinna trwać jak najkrócej a najprościej jest to osiągnąć, szybko przystępując do odpowiednich zabiegów, które poprawiają sprawność. Przede wszystkim zatem trzeba dostać skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne lub do kliniki rehabilitacyjnej.
Inna sprawa, że polskie realia są takie, że na miejsce w klinice czy też na zabiegi rehabilitacyjne czeka się miesiącami. W tym czasie osłabiają się mięśnie, powstają zrosty i później znacznie trudniej jest powrócić do dawnej sprawności. Fizykoterapia pomaga najskuteczniej, gdy zabiegi są przeprowadzane na świeżo, gdy nie następuje destrukcja mięśni związana ze zbyt długą bezczynnością. Dotyczy to każdego rodzaju urazów, im dłużej czekamy, tym trudniej później uzyskać sprawność, którą mieliśmy wcześniej.
Szczególnie w przypadku starszych osób jest to problem, ponieważ młodzi są bardziej skorzy do tego by próbować samodzielnie przezwyciężyć bezsilność, starsze osoby leżą bezwolnie czekając na pomoc. Jeżeli takie osoby na zbyt długo pozostawi się bez pomocy, już nigdy nie wrócą do pełnej sprawności. To dlatego tak ważny jest czas, jeżeli nie można liczyć na NFZ, trzeba próbować w oparciu o prywatne kliniki lub gabinety zabiegowe. Nie zawsze trzeba pacjenta umieszczać w klinice, często rehabilitacja może przebiegać w domu, gdzie cyklicznie pojawia się fizjoterapeuta. Ważne jest jednak to, by takie zabiegi odbywały się regularnie wspomagane przez rodzinę. Udział rodziny jest w tym powrocie do sprawności, bardzo ważny, podobnie jak same zabiegi wspomagające.
Aparatura medyczna ♦ Chrońmy oczy ♦ Dbajmy o zdrowie ♦ Diagnostyka i zabiegi ♦ Dziedziny medycyny ♦ Gabinety i poradnie ♦ Implanty i wybielanie ♦ Jak zapobiegać alergiom ♦ Kliniki okulistyczne ♦ Koszty leczenia ♦ Leczenie uzależnień ♦ Michał Wolnicki ♦ Nasze zdrowie ♦ Nasze zęby ♦ Poradnie małżeńskie ♦ Poradnie psychologiczne ♦ Powrót do zdrowia ♦ Problemy ze wzrokiem ♦ Profilaktyka okulistyczna ♦ Rehabilitacja i fizykoterapia ♦ Rekonwalescencja ♦ Spodziectwo ♦ Stulejka ♦ Szczepienia ochronne ♦ Urologia dziecięca ♦ Wady wzroku ♦ Wnętrostwo ♦ Wybór gabinetu lekarskiego ♦ Wybór lekarza ♦ Zadbane zęby ♦