Najtrudniejszym tematem są zawsze choroby dziecięce, czy to nabyte, czy to wrodzone. W przypadku spodziectwa trudne jest przede wszystkim to, że dotyczy bardzo intymnej sfery życia a przede wszystkim ciała. Rozróżnia się kilka rodzajów spodziectwa, tylne i przednie. Polega to na przemieszczeniu cewki moczowej ze stożka prącia w dół, z przodu lub z tyłu. Najczęściej towarzyszy temu rozczepienie żołędzia i prącia. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozczepienia w tak dużym stopniu, że mówi się o pochwie rzekomej. W tym skrajnym przypadku należy najpierw ustalić czy nie nastąpiło pomieszanie narządów płciowych, wykluczyć obojnactwo.
Bardzo często spodziectwo http://urologdzieciecy.com/rr,1,spodziectwo.html jest powiązane z innymi wadami wrodzonymi, takimi jak wnętrostwo, przepuklina pachwinowa, niezstąpienie jąder, wodonercze. Często, podobnie jak spodziectwo, wymagają leczenia chirurgicznego. Wszystko jednak należy zacząć od wizyty u dobrego urologa dziecięcego kliknij tu To on oceni stopień wady i wyznaczy datę operacji. Oceni również, czy tej wadzie, towarzyszą inne i jak to wpłynie na proces leczenia. Obecnie zabiegi najlepiej robić od 6 miesiąca życia do maksymalnie 24 miesiąca. W tym okresie dziecko przeżywa to najmniej traumatycznie. Nie jest tu problemem sam zabieg ale dolegliwości po nim. Zawsze konieczne jest cewnikowanie , które jest najgorzej znoszone przez dzieci. Wiąże się to z dużym dyskomfortem, bólem.
Zresztą podobnie nieprzyjemne jak zmienianie opatrunków i badania kontrolne. To odbija się bardzo na psychice dziecka, dlatego zabieg powinno się przeprowadzać jak najwcześniej. Lekkie przypadki spodziectwa nie muszą wiązać się z operacją. Są traktowane bardziej jako kwestie estetyczne niż faktyczna wada. Jednak to musi ocenić lekarz. Tylko on oceni, czy faktycznie przesunięcie cewki moczowej nie będzie problemem w dorosłym życiu. Należy pamiętać, że każdy rodzaj spodziectwa może prowadzić do zaburzeń wzrostu prącia. To co dziś wydaje się nam niewielką wadą, a kilka lat może okazać się naprawdę ogromnym problemem a operacja wtedy może być już praktycznie niemożliwa lub wiązać się z wielką traumą.
Spodziectwo jest często uwarunkowane genetycznie. Najczęściej występuje u dzieci mężczyzn, którzy mieli podobny problem. W innych przypadkach jest wywoływane przez zaburzenia hormonalne w życiu płodowym. Tak naprawdę jednak, do dziś dnia, trudno ustalić jednoznaczne jego przyczyny. Nieleczone spodziectwo prowadzi do zaburzeń w oddawaniu moczu a w dorosłym życiu może prowadzić również do problemów związanych z życiem seksualnym, lub w ogóle je uniemożliwiać.
zobacz też stulejka
Aparatura medyczna ♦ Chrońmy oczy ♦ Dbajmy o zdrowie ♦ Diagnostyka i zabiegi ♦ Dziedziny medycyny ♦ Gabinety i poradnie ♦ Implanty i wybielanie ♦ Jak zapobiegać alergiom ♦ Kliniki okulistyczne ♦ Koszty leczenia ♦ Leczenie uzależnień ♦ Michał Wolnicki ♦ Nasze zdrowie ♦ Nasze zęby ♦ Poradnie małżeńskie ♦ Poradnie psychologiczne ♦ Powrót do zdrowia ♦ Problemy ze wzrokiem ♦ Profilaktyka okulistyczna ♦ Rehabilitacja i fizykoterapia ♦ Rekonwalescencja ♦ Spodziectwo ♦ Stulejka ♦ Szczepienia ochronne ♦ Urologia dziecięca ♦ Wady wzroku ♦ Wnętrostwo ♦ Wybór gabinetu lekarskiego ♦ Wybór lekarza ♦ Zadbane zęby ♦