Wnętrostwo to schorzenie, które dotyka około 4 % męskich noworodków. W pierwszym roku życia w większości przypadku następuje samoczynna poprawa. Jedynie u mniej więcej 1% noworodków wymaga to leczenia. Wada ta występuje częściej u wcześniaków, niż u dzieci urodzonych w terminie.
Wnętrostwo http://urologdzieciecy.com/rr,3,wnetrostwo.html polega na tym, że jądra zamiast zsunąć się do moszny, pozostają w kanale pachwinowym lub w jamie brzusznej. Najczęściej występuje wnętrostwo jednostronne zdecydowanie rzadziej, obu. Najczęściej jest spowodowane zbyt wczesnym porodem, czasem również niską wagą urodzeniową. Za rozwój wady mogą odpowiadać również substancje chemiczne, zanieczyszczenie powietrza. Ryzyko tej wady jest większe wtedy, gdy w czasie ciąży matka zażywa leki przeciwbólowe, które zawierają ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy. Na ryzyko wnętrostwa wpływa również picie alkoholu i kawy przez kobiety w ciąży. Na wystąpienie tej wady bardziej narażone są również dzieci pochodzące z ciąży mnogiej. Często również występuje, jako schorzenie uwarunkowane genetycznie.
W przypadku, gdy jądra nie zstąpią samoczynnie do moszny, konieczne jest leczenie. Chodzi tu przede wszystkim o to, że w kanale pachwinowym czy jamie brzusznej jądra narażone są na przegrzanie, co skutkuje bezpłodnością a także znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworu.
Lekarz http://lekarzurolog.eu najpierw określa podczas badania umiejscowienie jąder, to pozwala ocenić, czy są szanse, że one same przemieszczą się do moszny, bez konieczności interwencji. Jeżeli umiejscowienie ich wskazuje, że jest to niemożliwe, rozpoczynane jest leczenie. Najpierw mniej inwazyjne, zwane gonadotropiny, a gdy to okaże się nie skuteczne, konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na przełożeniu jąder we właściwe miejsce i ich umocowaniu tak, by nie nastąpiło ich cofnięcie z powrotem do kanału pachwinowego.
Diagnoza i decyzja o leczeniu powinna zapaść jak najszybciej. Ważne jest, by w razie konieczności operacji, została ona przeprowadzona jak najszybciej, u jak najmłodszego dziecka. W ten sposób minimalizuje się ryzyko powikłań. Zabieg i rehabilitacja jest wtedy również mniejszą traumą dla samego dziecka. Pamiętać trzeba, że rzecz dotyczy bardzo intymnej sfery i dla starszych chłopców może być to naprawdę przeżycie na tyle dotkliwe, że zaburzy rozwój emocjonalny. Nie tyle sam zabieg, ile etap pooperacyjny, zmiany opatrunków, badania kontrolne itp.
zobacz też spodziectwo
Aparatura medyczna ♦ Chrońmy oczy ♦ Dbajmy o zdrowie ♦ Diagnostyka i zabiegi ♦ Dziedziny medycyny ♦ Gabinety i poradnie ♦ Implanty i wybielanie ♦ Jak zapobiegać alergiom ♦ Kliniki okulistyczne ♦ Koszty leczenia ♦ Leczenie uzależnień ♦ Michał Wolnicki ♦ Nasze zdrowie ♦ Nasze zęby ♦ Poradnie małżeńskie ♦ Poradnie psychologiczne ♦ Powrót do zdrowia ♦ Problemy ze wzrokiem ♦ Profilaktyka okulistyczna ♦ Rehabilitacja i fizykoterapia ♦ Rekonwalescencja ♦ Spodziectwo ♦ Stulejka ♦ Szczepienia ochronne ♦ Urologia dziecięca ♦ Wady wzroku ♦ Wnętrostwo ♦ Wybór gabinetu lekarskiego ♦ Wybór lekarza ♦ Zadbane zęby ♦