Urologia dziecięca http://lekarzurolog.eu to dziedzina medycyna zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych układu moczowo-płciowego. Tego typu wady są bardzo częste, dotyczą zarówno górnej części układu tj. nerek, jak dolnego czyli cewki moczowej, narządów płciowych. Im bardziej nasilona wada, tym jest lepiej widoczna. Często towarzyszą jej jeszcze inne, dodatkowe schorzenia i wady.
Coraz częściej poważniejsze wady udaje się wykryć już na etapie kontrolnych badań USG w czasie ciąży. Wtedy noworodek trafią najszybciej na oddział specjalistyczny, gdzie zapada decyzja o sposobie leczenia. Mniej uzewnętrznione wady, wykrywa się najczęściej w pierwszych miesiącach życia dziecka. Rodziców powinny zaniepokoić wszelkie objawy problemów z oddawaniem moczu przez dziecko, zmiany w wyglądzie narządów płciowych, nawet najmniejsze odchylenia od normy. Niepokojące powinny być również częste stany zapalne układu moczowego, moczenie nocne starszego dziecka. Do specjalisty urologa najczęściej trafiają dzieci z powyższymi objawami ale również chorujące na spodziectwo http://urologdzieciecy.com/rr,1,spodziectwo.html , stulejkę, przyrost napletka wnętrostwo i towarzyszącymi temu stanami zapalnymi, wodniakami jąder, żylakami powrózka nasiennego itp.
Małe dzieci, nie potrafią ocenić zmian chorobowych czy też odchyleń od normy. Ważne jest więc by rodzice obserwowali dziecko, szybko reagując na wszelkie dolegliwości czy zmianę mogące wskazywać na rozwój choroby czy wady układu moczowo-płciowego u dziecka. Wśród klinik urologicznych najlepiej oceniany jest Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie i Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Łodzi. Na dalszych miejscach wymieniany jest SP ZOZ im.prof. E. Michałowskiego w Katowicach czy SP Szpital Kliniczny nr 4.
Zawsze jednak najważniejszy jest czas, jeżeli coś budzi nasz niepokój, należy przede wszystkim szukać pomocy na miejscu. Dopiero później warto szukać uznanego specjalisty w danym okręgu, który najlepiej pokieruje nas dalej. Specjalista jednak przede wszystkim oceni stan dziecka i rozplanuje proces leczenia. Nie zawsze konieczna będzie operacja, jeżeli jednak tak się stanie, najlepiej przeprowadzać ją u jak najmniejszego dziecka, by jak najmniej pamiętało z pobytu w szpitalu. Unikniemy w ten sposób problemów psychologicznych, które często występują u starszych dzieci po tego typu zabiegach. Pamiętajmy, że i dzieci czują automatycznie, że te miejsca są bardzo intymne i zmiany opatrunków, badania kontrolne zawsze są dla nich sporym obciążeniem.
zobacz też wnętrostwo
Aparatura medyczna ♦ Chrońmy oczy ♦ Dbajmy o zdrowie ♦ Diagnostyka i zabiegi ♦ Dziedziny medycyny ♦ Gabinety i poradnie ♦ Implanty i wybielanie ♦ Jak zapobiegać alergiom ♦ Kliniki okulistyczne ♦ Koszty leczenia ♦ Leczenie uzależnień ♦ Michał Wolnicki ♦ Nasze zdrowie ♦ Nasze zęby ♦ Poradnie małżeńskie ♦ Poradnie psychologiczne ♦ Powrót do zdrowia ♦ Problemy ze wzrokiem ♦ Profilaktyka okulistyczna ♦ Rehabilitacja i fizykoterapia ♦ Rekonwalescencja ♦ Spodziectwo ♦ Stulejka ♦ Szczepienia ochronne ♦ Urologia dziecięca ♦ Wady wzroku ♦ Wnętrostwo ♦ Wybór gabinetu lekarskiego ♦ Wybór lekarza ♦ Zadbane zęby ♦