Urologia dziecięca http://lekarzurolog.eu , szczególnie powiązana z zaburzeniami czy wadami wrodzonymi u chłopców jest bardzo trudnym tematem. Zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Wszystkie zabiegi, jak i późniejsze objawy pooperacyjne dotyczą bowiem bardzo intymnej części ciała. To niestety, u starszych dzieci może wiązać się z poważną traumą na przyszłość. Ważne jest zatem to, by odpowiednio przygotować dzieci, przed każdą wizytą u specjalisty, na to, co będzie się w czasie niej działo. Bardzo istotne jest również podejście, samego specjalisty.
Stulejka http://urologdzieciecy.com/rr,2,stulejka.html jest schorzeniem męskim, które może być wrodzone, ale również nabyte. Pojawia się samoczynnie, lub może być wynikiem wcześniejszych operacji, np. w leczeniu spodziectwa i określana jest wtedy mianem powikłania pooperacyjnego.
W przypadku stulejki nabytej, może ona pojawić się bez względu na wiek, co jednak w żaden sposób nie zmienia sposobów leczenia, jego przebiegu czy następstw. Może być całkowita, lub częściowa a objawia się zwężeniem górnej części napletka. W pierwszym przypadku, napletek nie daje się w ogóle ściągnąć z żołędzia, w drugim, jest to poważnie utrudnione. Stulejka objawia się również w ten sposób, że napletek zsuwa się z żołędzia jednak podczas erekcji powoduje ból związany z uściskiem zbyt wąskiej skóry.
O schorzeniu można jednak mówić dopiero na pewnym etapie rozwoju, ponieważ u większości dzieci płci męskiej do lat trzech, napletka nie udaje się odsunąć od żołędzia i jest to jak najbardziej naturalne, nie jest to czymś odbiegającym od normy, nie wymaga leczenia. Sytuacja sama się w odpowiednim czasie normuje. Czasem wymaga tylko dodatkowej pielęgnacji, stosowania maści przeciwzapalnych lub uelastyczniających skórę.
Leczenie stulejki to w zasadzie zabieg kosmetyczny. Przeprowadza się go jednak nie wcześniej niż po drugim roku życia. Początkowo, u małych dzieci często próbuje się rozciągania i uelastyczniania napletka, gdy to się nie powiedzie, dopiero wtedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Jest on przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym, a polega na odcięciu części napletka, lub jego poszerzeniu przez niewielkie rozcięcie. Czasem jest przeprowadzany zabieg jego całkowitego usunięcia, znany szerzej pod nazwą obrzezania. Rehabilitacja po takim zabiegu trwa nie dłużej niż dwa tygodnie i raczej nie jest powiązana z żadnym ryzykiem powikłań.
zobacz też urologia dziecięca
Aparatura medyczna ♦ Chrońmy oczy ♦ Dbajmy o zdrowie ♦ Diagnostyka i zabiegi ♦ Dziedziny medycyny ♦ Gabinety i poradnie ♦ Implanty i wybielanie ♦ Jak zapobiegać alergiom ♦ Kliniki okulistyczne ♦ Koszty leczenia ♦ Leczenie uzależnień ♦ Michał Wolnicki ♦ Nasze zdrowie ♦ Nasze zęby ♦ Poradnie małżeńskie ♦ Poradnie psychologiczne ♦ Powrót do zdrowia ♦ Problemy ze wzrokiem ♦ Profilaktyka okulistyczna ♦ Rehabilitacja i fizykoterapia ♦ Rekonwalescencja ♦ Spodziectwo ♦ Stulejka ♦ Szczepienia ochronne ♦ Urologia dziecięca ♦ Wady wzroku ♦ Wnętrostwo ♦ Wybór gabinetu lekarskiego ♦ Wybór lekarza ♦ Zadbane zęby ♦