Przede wszystkim ważne jest to, żeby dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny. Jednak nie zawsze się tak udaje. To dlatego warto wiedzieć, gdzie mamy szukać pomocy, a nie zawsze są to sprawy wymagające wizyty w izbie przyjęć w szpitalu. Nasze pierwsze kroki kierujemy do lekarza pierwszego kontaktu. To ona nam doradza, do jakiego specjalisty musimy się udać, jakie badania musimy zrobić, jakiej dziedziny medycyny nasz problem dotyczy.
To dlatego tak ważne jest by dobrze wybrać lekarza pierwszego kontaktu i przychodnie. Wiele osób przy wyborze kieruje się przede wszystkim bliskością ośrodka zdrowia od miejsca, w którym mieszkamy. Wiele osób jest przyzwyczajonych do rejonizacji i nawet nie są świadomi, że mogą wybierać, gdzie mogą sile leczyć, byleby lekarz miał podpisaną umowę z NFZ, jeżeli chcemy leczyć się bezpłatnie. Lekarzem pierwszego kontaktu jest przeważnie lekarz specjalizujący się w internie. Czasem więc o wiele korzystniej jest wybrać tak zwanego lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny ma najczęściej inną specjalizację, może być to np lekarz dermatolog.
Jeżeli nas lub kogoś z naszej rodziny często dręczą alergie, problemy skórne, wysypki, wtedy warto wybrać lekarza rodzinnego, który może nam skutecznie pomóc, bez kolejnej wizyty u lekarza specjalisty. Dla naszego zdrowia ważna jest również profilaktyka. Szczególnie, gdy czujemy dyskomfort ze strony konkretnych partii ciała, gdy czujemy, że coś nas boli, warto poszukać pomocy u lekarza specjalisty. Jednak medycyna jest pojęciem tak rozległym, że trudno by jeden lekarz potrafił każdemu pomóc, musimy wiedzieć, do jakiego specjalisty pójść, gdy mamy problemy z daną partią ciała.
Jeżeli chcemy pominąć lekarza pierwszego kontaktu, wiedząc, że nie potrzebujemy skierowania lub chcemy leczyć się prywatnie, trzeba najpierw poszukać informacji w publikacjach medycznych, jaki lekarz jest od jakich schorzeń. Taka wiedza, zawsze nam się przyda, warto bowiem wiedzieć, czy na pewno wykorzystujemy wszystkie możliwości, czasem samodzielnie możemy trafniej wybrać specjalistę, gdy dokładnie znamy swoje objawy, niż lekarz ogólny, któremu wszystkich objawów nie potrafimy opisać. Dobrym źródłem informacji są różne serwisy internetowe o tematyce medycznej. Można tam szukać ważnych dla nas informacji samodzielnie, lub zadać pytanie specjaliście. Wiedza pacjenta o swoim stanie zdrowia, o tym, które objawy są ważne, często jest kluczem do postawienia właściwej diagnozy.
Aparatura medyczna ♦ Chrońmy oczy ♦ Dbajmy o zdrowie ♦ Diagnostyka i zabiegi ♦ Dziedziny medycyny ♦ Gabinety i poradnie ♦ Implanty i wybielanie ♦ Jak zapobiegać alergiom ♦ Kliniki okulistyczne ♦ Koszty leczenia ♦ Leczenie uzależnień ♦ Michał Wolnicki ♦ Nasze zdrowie ♦ Nasze zęby ♦ Poradnie małżeńskie ♦ Poradnie psychologiczne ♦ Powrót do zdrowia ♦ Problemy ze wzrokiem ♦ Profilaktyka okulistyczna ♦ Rehabilitacja i fizykoterapia ♦ Rekonwalescencja ♦ Spodziectwo ♦ Stulejka ♦ Szczepienia ochronne ♦ Urologia dziecięca ♦ Wady wzroku ♦ Wnętrostwo ♦ Wybór gabinetu lekarskiego ♦ Wybór lekarza ♦ Zadbane zęby ♦